تغییر سهم برندهای وارداتی خودرو

EURO4
معاون وزیرنفت: بنزین های وارداتی استاندارد است
آگوست 12, 2017
download (2)
استراتژی جدید توانمند کردن کارکنان بجای کنترل کردن آنها
آگوست 12, 2017
download (1)

واردات چهار ماهه خودرو در حالی روند صعودی داشته که دولت در اوایل دی‌‌ماه سال گذشته واردات خودرو از نمایندگی‌های واسطه‌ای و شرکت‌های متفرقه را ممنوع اعلام کرد. هرچند هدف دولت جلوگیری از خروج ارز از کشور بود اما این موضوع اثر معکوس بر واردات خودرو طی سال‌جاری به کشور داشته است. آن‌گونه که به نظر می‌رسد، اصلی‌ترین دلیل در روند رشد واردات خودرو طی این مدت ترخیص تمامی خودروهای ثبت‌سفارش‌ شده توسط شرکت‌های متفرقه بوده که از ماه‌های گذشته باقی‌مانده بود. اما آمار واردات خودرو در چهار ماه نخست سال‌جاری با تغییر و تحولات جدی مواجه شده است به‌طوری که رتبه واردات خودروها دچار تغییر و تحولات جدی شده است. در حالی که هیوندایی چندین سال به‌صورت پیاپی رتبه اول واردات خودرو به کشور را دارا بود اما این شرکت با سقوط یک رتبه‌ای جایگاه اولی را تقدیم رنو کرده و در مقام دوم جای گرفته است.
بنابر آمار یاد شده در مجموع 5 هزار و 981 دستگاه انواع خودروهای رنو به کشور وارد شده است که این موضوع از رشد 4/ 119 درصدی این برند در مقایسه با مدت مشابه سال‌جاری خبر می‌دهد. به این ترتیب، این برند توانسته به‌تنهایی سهم 4/ 22 درصدی از کل واردات خودرو به کشور را به خود اختصاص دهد. در میان مدل‌های مختلف رنو، کپچر با یک هزار و 817 دستگاهی سهم 8/ 6 درصدی از بازار خودروهای وارداتی را از آن خود کرده است. پس از این خودرو، داستر با واردات یک‌هزار و 321 دستگاهی در رتبه دوم و بعد از آن سیمبل با یک هزار و 274 دستگاهی در رتبه سوم قرار دارد. دومین رتبه واردات خودرو متعلق به هیوندایی است؛ این شرکت در مجموع 5 هزار و 431 دستگاه انواع خودروهای هیوندایی وارد کرده است که این موضوع نشان از افت 43/ 0 درصدی این برند در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته دارد. باوجود این، هیوندایی توانسته سهم 4/ 20 درصدی از واردات خودرو به کشور را ثبت کند. در میان مدل‌های مختلف این برند سوناتا با واردات یک هزار و 519 دستگاهی توانسته سهم 7/ 5 درصد بازار را از آن خود کند. پس از آن سانتافه با یک‌هزار و 495 دستگاه و IX35 با واردات یک هزار و 478 دستگاه در رتبه دوم و سوم قرار دارند.
رتبه سوم واردات خودرو به کشور متعلق به تویوتا شده است به‌طوری که در چهار ماه نخست سال‌جاری 2 هزار و 952 دستگاه از این برند به کشور وارد شده است که این موضوع از افت 5/ 9 درصدی واردات این برند به کشور خبر می‌دهد. تویوتا با این میزان واردات توانسته سهم 11 درصدی از واردات خودرو به کشور را به خود اختصاص دهد. از خانواده تویوتا، رافور با واردات یک‌هزار و 489 دستگاهی در مقام اول جای دارد، بعد از آن پریوس با واردات یک‌هزار و 86 دستگاهی در رتبه دوم و تویوتا C_HR در رتبه سوم قرار دارند. بعد از این شرکت ژاپنی، دیگر برند کره‌ای یعنی کیا در رتبه چهارم واردات خودرو به کشور جای گرفته است. این برند با واردات 2 هزار و 806 دستگاهی در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته افت 13/ 9 درصدی را به خود دیده است. از خانواده کیا، مدل سورنتو با واردات یک هزار و 184 دستگاه، اپتیما با واردات 803 دستگاه و مدل سدان سراتو با واردات 703 دستگاه در رتبه سوم ایستاده‌اند و ریو و پیکانتو جایگاه‌های بعدی را در اختیار دارند.
اما در میان برندهای لوکس واردشده به کشور، لکسوس با مجموع واردات 2 هزار و 141 دستگاه خودرو طی چهار ماه نخست سال‌جاری بیشترین سهم را به خود اختصاص داده‌ است. بر این اساس این برند توانسته در مقایسه با سال گذشته رشد بیش از 103 درصدی را تجربه کند. از سوی دیگر این برند سهم 8 درصدی از واردات را به خود اختصاص داده است. در این میان مدل NX300 توانسته با واردات یک‌هزار و 457 دستگاهی در رتبه اول قرار بگیرد و پس از آن به ترتیب، NX200T با واردات 641 دستگاهی و RX200 با واردات 25 دستگاهی بیشترین میزان واردات محصولات این برند را داشته‌اند. رتبه دوم برترین برندهای لوکس از آن ب‌ام‌و است؛ به‌طوری‌که این برند در مجموع یک‌هزار و 746 دستگاه در چهار ماه نخست امسال به کشور وارد کرده است. براین اساس واردات این خودرو نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد بیش از 87 درصدی داشته است. همچنین این برند سهم 5/ 6 درصدی از واردات خودرو به کشور را از آن خود کرده است.
بیشترین سهم در میان خودروهای وارد‌شده از این شرکت به ب‌ام‌و 730 با واردات 689 دستگاهی اختصاص دارد. بعد از آن X4 توانسته با واردات 686 دستگاهی و X3 با واردات 188 دستگاهی بیشترین سهم را به خود اختصاص دهند. بعد از این X1 و ب‌ام‌و 220 و 530 در رتبه‌های بعدی قرار دارند. پس از ب‌ام‌و، برند پورشه با 370 دستگاه رتبه سوم برندهای لوکس وارداتی را به خود اختصاص داده است. از آنجا که در چهار ماه نخست سال گذشته پورشه هیچ‌گونه وارداتی به کشور نداشته است، بنابراین این خودرو رشد 100 درصدی در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته داشته است. این برند طی این مدت دو محصول یعنی پورشه ماکان با واردات 357 دستگاهی و پورشه باکستر با واردات 13 دستگاهی را به کشور وارد کرده است.بعد از پورشه، دی‌اس برند لوکس شرکت پژو با واردات 70 دستگاهی در رتبه چهارم واردات برندهای لوکس جای گرفته است. بیشترین خودروهای این برند شامل DS3، DS5 و DS6 بیشترین میزان واردات از این برند را به کشور داشته‌اند. طی مدت چهار ماه نخست امسال همچنین 28 دستگاه مرسدس بنز به کشور وارد شده که نشان از افت واردات بیش از 82 درصدی این برند به کشور دارد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


*